Золочівський замок - візитна картка м. Золочева

Золочівський замок збудований у першій третині 17 ст., як оборонна фортеця. В`їздова вежа, Китайський палац, великий житловий палац творять прекрасну ренесансну гармонію. Впродовж віків замок — фортеця, королівська резиденція, панська садиба, тюрма, навчальний заклад. Нині Золочівський замок — музей-заповідник, відділення Львівської картинної галереї.

У першій половині 17 ст. в Золочеві на місці старого дерев’яного замку було збудовано новий, який оточували потужні земляні вали, обкладені каменем, з бастіонами на кутах та pови з водою. Замок збудований за проектом невідомого італійського архітектора на кошти Якуба Собєського у 1634 році як оборонна фортеця. У дворі замку є два палаци. Більший з них має назву Великого палацу, а навпроти виїзної вежі знаходиться Китайський палацик – унікальна пам’ятка архітектури. Таких палациків налічується лише три в Європі (Сан-Сусі, Петергоф, Золочів). Палац має вигляд двоповерхової шпилястої ротонди з одноповерховими бічними прибудовами.

Історія замку цікава і багата на історичні та романтичні пригоди. У Китайському палаці проведена реставрація і у травні 2004 року він відкритий для туристів. 9 серпня 2009 року відбулося відкриття експозиції відреставрованого Великого (Королівського) палацу.

Музей-заповідник "Золочівський замок" увійшов до одного з найцікавіших туристичних маршрутів” Галичини під назвою "Золота підкова". Маршрут включає відвідання трьох замків, кожен з яких не схожий на попередній. Це замки Підгірці, Олесько і Золочів. Золочівський замок і тур "Золота підкова" впродовж кількох років приймають тисячі туристів з цілого світу.

Час пливе, як ріка: хвилина за хвилиною, день за днем, рік за роком. Зникають відомі люди, стираються з людської пам'яті визначні події, цілі епохи пропадають у небутті. Але є такі місця на які, здається, час не діє. Вони підкорили час собі-стали його володарями. Проходять віки, а ці місця не змінюються - стоять, демонструючи свою велич та гордість... Золочівський замок - фортеця, що нагадує величезний камінь, який зайняв свою нішу і який нікому не під силу зрушити з місця. Замок - справжня кам'яна перлина, архітектурна пам'ятка, що є гордістю не тільки міста, але всієї Західної України.

Кам'яним гігантом стоїть замок на зелених пагорбах Золочева, гармонійно вписуючись у панораму міста. Та що там вписуючись, - він своєю холодною красою та середньовічним спокоєм творить, надаючи їй оригінального шарму. Серце цього кам'яного гіганту, неповторний Китайський палац, б'ється щороку все впевненіше та ритмічніше. Нові орнаменти, реставровані зали, екзотичний зовнішній вигляд роблять його об'єктом, який прикує вашу увагу до себе надовго. На войовничому фоні замку його серце виглядає тендітним, чаруючим та автентичним. В поєднанні із загальним видом Китайський палац створює родзинку замку, що притягує до себе, як магніт.

Чотири сторожеві башти, що простягаються, як руки велетня з каміння, в усіх напрямках: західному і східному, північному та південному, дозволяють бачити всіх і все. Відвідавши одну з башт, перед вами, як на долоні, відкриється неповторний краєвид. На кожній башті він різний, як і самі сторони горизонту. Стоячи на вершині муру, ви подумки переноситесь в той час, коли все навколо було іншим... Набравшись вражень, виходите через головні ворота по мосту, прямуючи в сторону міста. Крок за кроком віддаляючись від велетня з каменю, що, як і до вашого приходу, непорушно стоїть на пагорбі. Інколи ви оглядаєтесь, але картина не змінюється... За вашою спиною, в зарослі зелених дерев, як і сотні років тому назад стоїть Кам'яний гігант, демонструючи впевненість і гордість за те, що Він підкорив собі час.

21 січня 2007 року відбулося відкриття давнього оборонного укріплення головних воріт Золочівського замку – равеліну, який повністю було зруйновано ще у ХVIII столітті. У замку з передбрамних укріплень – равеліну і підйомного моста, окрім фундаментів моста, розкопаних у процесі реставрації, не залишилося нічого. І цей передвхід до замку довший час просто відлякував туристів та гостей замку. Почалась відбудова равеліну на початку 90-х років минулого століття згідно з проектом реставрації Золочівського рамку. Коштів на реставрацію майже не виділяли, і лише завдяки досвіду у реставрації героя України, керівника Львівської галереї мистецтв Б.Возницького, почались реставраційні роботи. Певну допомогу надала діаспора з Канади і Америки, а також місцеві прихильники замку. Лише у 2003 році розпочались потужні роботи з відновлення равеліну, завдяки Народному депутату України П.Писарчуку. Загалом, його внесок щодо спонсорських проектів у Золочівському замку перевершив усі сподівання - це керамічна плитка на підлоги Китайського палацу, додатковий в'їзд-тунель до замку, система водопостачання замку та система теплопостачання Великого палацу. А тепер міст і равелін. При відбудові брались до уваги, насамперед, зручності для туристів. Сервісне обслуговування глядачів стало набагато кращим. Зі смаком облаштовано обідній зал, сувенірний магазин. З оглядової площадки можна оглянути й панораму міста.