A A A K K K
для людей з вадами зору
Золочівська районна державна адміністрація
Львівської області

Стан соціально – трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій у Львівській області у 2023 році

Дата: 02.02.2024 13:31
Кількість переглядів: 69

Упродовж 2023 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення в Львівській області (відділення НСПП в Львівській області) відповідно до Законів України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", "Про соціальний діалог в Україні" була спрямована на здійснення сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), забезпечення здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

З метою вжиття заходів щодо сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану СТВ, забезпечення соціальної стабільності у регіоні в умовах воєнного часу відділення НСПП в Львівській області взаємодіє з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілками, організаціями роботодавців, правоохоронними та контролюючими органами, сторонами СТВ підприємств, установ, організацій області, громадськими організаціями.

На виконання завдань та функцій відділення НСПП в Львівській області упродовж 2023 року сприяло вирішенню 47 колективних трудових спорів (конфліктів) (КТС(К)), безпосередніми учасниками яких стали понад 5,5 тис. працівників.

Загалом у зазначених КТС(К) найманими працівниками, профспілками було висунуто 102 вимоги, з яких 56 (54,9%) – щодо виконання колективного договору, угоди; 31 (30,4%) – щодо невиконання вимог законодавства про працю; 15 (14,7%) – щодо укладення або зміни колективного договору, угоди.

Крім того, у зазначеному періоді відділення НСПП в Львівській області здійснювало заходи по запобіганню виникнення КТС(К), спрямовані на врегулювання конфліктних ситуацій на 21 підприємстві, в установі, організації області, учасниками яких стали понад 5,6 тис. найманих працівників. Завдяки превентивним заходам відділення НСПП в Львівській області врегульовано конфліктні ситуації на 15 підприємствах.

У результаті здійснених відділенням НСПП в Львівській області заходів у ході запобігання виникненню КТС(К), погашено заборгованість із виплати заробітної плати в сумі 16,9 млн грн або 80,2% від загальної суми боргу, що стала  основною  причиною виникнення конфліктних ситуацій.

У галузевому розрізі із загальної кількості КТС (К) та конфліктних ситуацій найбільшу кількість – 33 або 48,5% було зареєстровано на підприємствах, в установах, організаціях охорони здоров'я, 27 або 39,7% у галузі добувної промисловості.

Основними, найбільш поширеними причинами виникнення КТС(К) та  конфліктних ситуацій є порушення чинного законодавства з праці, зокрема наявність заборгованості із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати, невиконання положень колективного договору.

Упродовж 2023 року проведено 195 примирних процедур, спрямованих на вирішення КТС(К) та запобігання їх виникненню.

За сприяння відділення НСПП в Львівській області та за участю органів влади, профспілок здійснювалось вирішення  КТС (К) у ДП "Львіввугілля", КНП "Центральна міська лікарня м. Борислава" Бориславської міської ради, ПрАТ "Шахта "Надія", КНП "Соснівська міська лікарня Червоноградської міської  ради"  та  інших спорів.

Упродовж 2023 року відділенням НСПП в Львівській області розглянуто 185 звернень громадян, листів юридичних осіб та представників об`єднань громадян, у яких було порушено 228 питань.

Відділенням НСПП в Львівській області проводяться заходи щодо забезпечення здійснення соціального діалогу в регіоні та реалізації Закону України "Про соціальний діалог в Україні", відповідно до якого на НСПП покладено функції щодо проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності  (підтвердження репрезентативності)  сторін  соціального  діалогу.

Відповідно до рішень відділення НСПП в Львівській області станом на 01.01.2024 визнано такими, що відповідають критеріям репрезентативності, продовжено строк дії свідоцтв про підтвердження репрезентативності на територіальному рівні для участі у колективних переговорах з укладення територіальних угод та для делегування представників до відповідних органів соціального діалогу 12 суб'єктів сторін профспілок та організацій роботодавців Львівської області.

З метою розширення співпраці, зокрема у сфері розвитку соціального діалогу, трудової медіації, правового забезпечення нормотворчої діяльності, реалізації спільних заходів, спрямованих на запобігання виникненню КТС(К) та сприяння їх своєчасному вирішенню відділенням НСПП в Львівській області укладено меморандуми про співпрацю з вищими навчальними закладами, державними установами, громадськими організаціями.

У сфері нормопроєктувальної роботи НСПП у співпраці з представниками усіх заінтересованих сторін розроблено законопроєкт "Про колективні трудові спори", який 05.09.2023 офіційно оприлюднений на сайті НСПП. Відділенням НСПП в Львівській області здійснено заходи щодо проведення публічного обговорення в регіоні законопроєкту "Про колективні трудові спори" з залученням до широкої дискусії сторін СТВ, органів влади та місцевого самоврядування, профспілок та організацій роботодавців, правничої спільноти, науковців, медіаторів, громадськості. Також НСПП розпочато роботу над оновленням законодавства про соціальний діалог та створено робочу групу з підготовки  нової  редакції  Закону України "Про соціальний  діалог  в Україні".

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, здійснення заходів щодо сприяння вирішенню КТС(К) та врегулювання конфліктних ситуацій вагомий внесок у спільну справу вносять позаштатні інституції НСПП: завідуючі інформаційно-консультаційними центрами, трудові арбітри та посередники.  На сьогодні у районах та містах області  діють 15 інформаційно-консультаційних центрів НСПП, на громадських засадах працюють 24 трудові арбітри та посередники НСПП.

Актуальна інформація про діяльність НСПП та відділення НСПП в Львівській області розміщена на офіційному сайті НСПП (www.nspp.gov.ua) та на сторінках НСПП та відділення НСПП в Львівській області в соціальній мережі Facebook (https://www.facebook.com/profile.php?id=100086943761496). За роз’ясненнями та консультаціями з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення КТС (К), процедури оцінки відповідності критеріям репрезентативності сторін соціального діалогу звертатись до відділення НСПП в Львівській області за тел. (032) 299-93-15, 261-10-82, електронна пошта: lvivnspp@ukr.net.

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь