Як оформити виплати захисникам з нагородами

Дата: 22.02.2023 11:39

20 січня уряд ухвалив постанову №79, що регулює щомісячні грошові виплати для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною. Нововведення стосується людей, які брали безпосередню участь у захисті суверенітету й територіальної цілісності України, і мають певні нагороди, отримані починаючи з 2014 року.

Закон набув чинності 1 січня 2023 року, однак не міг запрацювати одразу, оскільки не було відповідного порядку. Тепер цей порядок затверджено та оприлюднено 2 лютого. Про які саме виплати йдеться.

• Особи, яким надано звання Героя України з врученням ордену «Золота Зірка» щомісяця отримуватимуть три мінімальні зарплати – з 2023 року це 20100 грн. (6700*3);
  • Особи, яких нагороджено орденом Богдана Хмельницького, мають право отримувати щомісяця дві мінімальні зарплати – 13400 грн. (6700*2);
  • Особи, яких нагороджено орденом «За мужність» або орденом княгині Ольги, отримуватимуть одну мінімальну зарплату –6700 грн.;
  • Члени сім’ї загиблих (померлих) громадян, які мали відповідні нагороди, також щомісяця отримуватимуть грошову допомогу в розмірі ожнієї мінімальної зарплати  - 6700 грн.

Для молодих ветеранів

Виплати стосуються як пенсіонерів, так і тих, хто ще не досяг пенсійного віку й не отримує жодного виду пенсії. Молодими ветеранам, які мають відповідні нагороди, необхідно звернутись до Пенсійного фонду з підтверджувальними документами й оформити собі щомісячні виплати. Якщо вони звернуться до 1 липня 2023 року, то виплати будуть призначені з 1 січня 2023 року. Якщо ж звернуться після 1 липня, то допомогу призначать з дати звернення.

Для тих, хто вже на пенсії

До ухваленого згаданого закону пенсіонери, які мали відповідні нагороди, разом з пенсією могли додатково отримувати доплату або за особливі заслуги перед Україною, або за особливі заслуги перед Батьківщино.

Розмір першого виду доплати становить 40% прожиткового мінімуму. Другого – 70% прожиткового мінімуму, але в окремих випадках може сягати 10 тис. грн.

Тепер такі пенсіонери зможуть обрати: вони хочуть отримувати доплати за старими нормами чи за новим законом.

Пен6сійний фонд України забезпечить автоматичне призначення нової щомісячної грошової виплати таким особам з 1 січня. Отже, якщо особа перебуває на обліку в Пенсійному фонді й у пенсійній справі наявні необхідні документи, то в разі доцільності такій людині буде зроблено перерахунок надбавки. Якщо в пенсійній справі немає документів про нагороди, їх потрібно донести.

Необхідні документи

Тим, хто ще не отримує доплати й тим більше не перебуває на обліку в Пенсійному фонді, необхідно подати заяву про призначення щомісячної грошової допомоги. ЇЇ можна подати або в паперовому вигляді до найближчого сервісного центру Пенсійного фонду, або в електронному вигляді через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду.

Для призначення виплат необхідно подати:

• паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • документи про нагороду;
  • документи, що підтверджують безпосередню участь особи в захисті суверенітету й територіальної цілісності України.

Виплати родичам

До членів сім’ї, які мають право на виплату за померлих, належать:

• непрацездатні батьки (це ті, хто досяг пенсійного віку або мають групу інвалідності(;
  • непрацездатна дружина (чоловік);
  • діти до 18 років або діти, які навчаються до 23 років, або діти-сироти до 23 років,  або діти, яким встановлена інвалідність до 18 років.

Для оформлення грошової допомоги родичі мають подати:

• свій паспорт та ідентифікаційний код;
  • свідоцтво про народження дитини (також можуть надаватись довідки про навчання дитини, про встановлення інвалідності;
  • свідоцтво про шлюб, якщо виплата призначається дружині чи чоловіку;
  • документи, які підтверджують, що померла особа брала участь у бойових діях і має відповідні нагороди.

За додатковою інформацією звертайтесь за адресою:м. Золочів вул. Героїв Небесної Сотні,7 або за номером телефону «гарячої» лінії (03265) 4 32 39.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області