Нові функції органів пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року
З 1 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхуванн», відповідно до якої уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві визначено Пенсійний фонд України.
Відтак Пенсійний фонд України виплачує:
- допомогу по тимчасовій втраті працездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною віком до 14 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років на весь період надання реабілітаційної допомоги, за наявності медичного висновку про необхідність стороннього догляду за дитиною;
- допомогу по вагітності і пологах;
- допомогу на поховання застрахованим особам, в т.ч. потерпілим на виробництві;
- одноразові та щомісячні страхові виплати потерпілим на виробництві, членам їх сімей.
Для отримання фінансування по лікарняних роботодавцю, як і раніше, необхідно подати заяву – розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам кошти.
Форма заяви – розрахунку залишилась незміною. Умови здійснення виплат за лікарняними працівникам також не змінились. Оплата лікарняних здійснюється роботодавцем, як це було і раніше – 5 днів за рахунок власних коштів, починаючи з шостого дня – за рахунок страхових коштів. А у випадку лікарняних внаслідок нещасного випадку на виробництві – з 18 дня непрацездатності.
При цьому, Закон скоротив час, протягом якого роботодавцям за поданими заявами – розрахунками мають надходити страхові кошти для виплати лікарняних від Пенсійного фонду України. Якщо раніше Фонд соціального страхування України перераховував кошти роботодавцям протягом 10-ти днів після надходження заяви – розрахунку, то Пенсійний фонд України має здійснювати таке фінансування протягом 3-х днів після надходження заяви – розрахунку.
Важлива зміна для роботодавців: подавати заяви – розрахунки необхідно до Пенсійного фонду України через особистий кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг.
Щоб сформувати заяву – розрахунок в електронному вигляді, користувачу – страхувальнику потрібно мати доступ до інтернету та кваліфікований електронний підпис (КЕП).
Роботодавці, які з певних причин не можуть скористатися електронним кабінетом на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, мають можливість скласти заяву – розрахунок в паперовій формі та подати її до будь-якого сервісного центру головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві.
Важливо!
Для подання заяви – розрахунків в електронному вигляді роботодавцям НЕ ПОТРІБНО укладати з Пенсійним фондом України окремий договір.
При заяві – розрахунку не слід використовувати певні символи, наприклад лапки, які часто зустрічаються в назвах підприємств. Про використання некоректних знаків програма повідомить написом «Поле містить заборонені символи» та позначить рядок червоним кольором.
Особливості оформлення заяви – розрахунку:
- за електронними та паперовими листками непрацездатності складаються окремі заяви – розрахунки;
- максимальна кількість листків непрацездатності в одній заяві – розрахунку становить 200 одиниць;
- до заяви – розрахунку можна додавати коментарі, пояснення та скановані копії документів, які можуть бути корисними при прийнятті рішення щодо фінансування;
- заяви – розрахунки за паперовими листками непрацездатності необхідно заповнювати в режимі ручного введення даних.
Оплата лікарняних, як і раніше, здійснюється роботодавцем за п’ять днів власним коштом і починаючи з шостого – завдяки страховим коштам, або з 18-го – у разі нещасного випадку на виробництві.
При цьому час, протягом якого роботодавцям за поданими заявами – розрахунками мають надходити страхові кошти для виплати лікарняних, скоротили до трьох днів. Саме протягом трьох днів після надходження заяви – розрахунку Пенсійний фонд має профінансувати лікарняні.
За додатковою інформацією звертайтесь за адресою:
м. Золочів вул. Героїв Небесної Сотні,7 або за номером телефону «гарячої» лінії (03265) 4 32 39.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області