Як військовослужбовцю оформити виплати по інвалідності

Дата: 01.09.2022 16:22

Особа, якій встановлено інвалідність, має право на соціальні виплати від держави. Це може бути пенсія по інвалідності або соціальна допомога, якщо страхового стажу не вистачає.. Призначення пенсій по інвалідності військовослужбовцям має свою специфіку, адже для діє окремий Закон «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Стосується він не лише кадрових військових, а й інших силовиків. З 21 березня 2022 року дія цього Закону поширюється також на членів добровольчих формувань територіальних громад (тероборонівців).

Умови призначення

Під час призначення пенсії по інвалідності військовослужбовцю наявність страхового стажу значення не має. Головна умова призначення такої пенсії – настання інвалідності в період проходження служби або не пізніше трьох місяців після звільнення з неї. Інколи цей термін може «переміститись»: в тих випадках, коли інвалідність настала внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва, тощо), яке сталося в період проходження військової служби або під час перебування в полоні (якщо полонення не було добровільним).

Група інвалідності

Групу, причину інвалідності, а також час її настання встановлює медико-соціальна експертна комісія (МСЕК). Залежно від причини інвалідності, людина може бути віднесена до однієї з двох категорій:

• особа з інвалідністю внаслідок війни – через травми або захворювання, одержані під час захисту батьківщини, виконання обов’язків військової служби тощо;
  • інші особи з інвалідністю з-поміж військовослужбовців – через каліцтво, не пов’язане з виконанням обов’язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби.

Розмір пенсії по інвалідності визначається у відсотках від суми грошового забезпечення (заробітку) військового. Така ж схема розповсюджується і на тероборонівців, які згідно з контрактом отримують грошове забезпечення:

• особам з інвалідністю внаслідок війни:

І групи                    100%;

ІІ групи                     80%;

ІІІ групи                    60%;

• іншим особам з інвалідністю:

І групи                      70%;

ІІ групи                     60%;

ІІІ групи                    40%;

Мінімальні розміри пенсій по інвалідності встановлюють у розмірі від 100 до 130% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, який на 1 липня становить 2027 грн.

Надбавки до пенсії

Інвалідність внаслідок війни надає право на надбавку до пенсії згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Вона призначається у відсотках від вже згаданого прожиткового мінімуму (від 2027 грн.):

50% - за наявності І групи (1013,50 грн.);

40% - за наявності ІІ групи (810,80 грн.);

30% - за наявності ІІІ групи (608,10 грн.).

Водночас, загальний розмір пенсії з усіма надбавками у осіб з інвалідністю внаслідок війни не може бути меншим ніж:

650% прожиткового мінімуму за наявності І групи – 13175,50 грн.;

525% - за наявності ІІ групи – 10641,75 грн.;

360% - за наявності ІІІ групи – 7297,20 грн.

За додатковою інформацією звертайтесь за адресою:

м. Золочів вул. Героїв Небесної Сотні,7 або за телефоном 4 32 39.